Trenle Kars Turu | FİRMALAR.NET
Trenle Kars Turu

Neler gerekli, malzemeler nedir ? nasıl hazırlanır, Her şey bir yana Kars turu için öncelikle kafa dengi arkadaşlarınızı seçin, Yataklıda veya Kuşetlide yer bulmadım vs diye de üzülmeyin, normal pulman da kafa dengi arkadaşlarınızla çok daha iyi vakit geçirebilirsiniz, Öyle ki bütün vagonda size katılır.. Fakat şunu bilin ki yataklı ve kuşetliler el altından birilerine satılıyor, gibime geliyor… günlerce yataklı yer aradım ve bekledim ama hep yoktu….

NELER GEREKLİ :

  • Kafa dengi dostlar
  • Yolluk ( Yiyecek içecek)
  • Terlik (Ayaklarınız Rahat Etsin)
  • Müzik Kutunuz
  • Okuma için kitabınız vs…

Yol arkadaşlarım , Oğlum Arda Avcu,Cem Kıvırcık, Sadet Kurşunlu Demirkol, Selma Payaslı,Rukiye Yoldaş, ve Nur Atmaca ile başladık..

Biz İstanbul dan yolculuğa başladık bu yüzden anlatmaya da İstanbul’dan başlayalım dedik   Biz hızlı treni tercih ettik, İstanbul pendik ten çeşitli saatlerde Ankara ya hızlı tren var, dilediğiniz saati tercih edebilirsiniz…. Bilet Almak İçin Tıklayınız Biz 11:45 te kalkan hızlı trene bindik 15:27 gibi Ankara da olduk. Burada bir müddet bekledikten sonra saat : 17:30 gibi Otobüsler bizleri alıp Irmak tren istasyonuna götürdü, çünkü Doğu Ekspresi buradan kalkıyor..

         Irmak tren istasyonuna gitmeden ihtiyacınız olan her şeyi temin edin yoksa hiç bir şey bulma şansınız yok, Ankara garı civarında da hiç bir şey yok, bu yüzden ihtiyaçlarınızı önceden temin ediniz. Tren oldukça konforlu ve temiz bu yüzden içiniz rahat olsun…  Biz 7-8 kişi başladığımız yolculuğu 19-20 kişi olarak bitirdik, çok çok zevkli geçti, Uyumlu arkadaşlar şart  Eğlence gır gır şamatayla zamanın nasıl geçtiğini anlamıyorsunuz….

Trende restorant 10 üzerinde 3 alacak durumda içler acısı bir durum var… Kahvaltı kapalı plastik kaplar içinde 10 TL 2 zeytin fazla ise 12 TL gibi bir rakama satılıyor… yemek hazır yemek easy food ürünleri satılmakta, içki vs de yok…. Tren içinde çay ve kahve servisi var, çağ 1 tl…. vs vs….

Trende yolculuk oldukça zevkli etrafınızdaki bir çok kişiyle dost olabiliyorsunuz, yiyecekler ve içecekler paylaşılıyor, sohbetler kuruluyor…. Bizde çok cici dostlar bulduk, Zuhal, Oya, Serpil gibi….
 

Toplam  25-26 saat süren bu yolculuk başta zor gibi görünse de oldukça zevkli geçiyor…. Sadece ön hazırlıklarınızı iyi yapın  Bizimkiler treni diskoya çevirdiler…. Yani eğlence gırla geçti….

Bizimkilerde modaya uyup Erzurum da Cağ Kebab siparişi verdiler, Kaç çağ diye sorarlarsa 3 cağ yeterli  bayanlar için unutmayın  Kebaplar paylaşılırken görmeliydiniz 

 

 

Trenle kars turu – Grup trekking  Biz bu yolculukta biraz şanslıydık çünkü , tesadüfen de olsa çok kafa dengi arkadaşlar oluşmuştu, Fotoğraf konusunda oldukça şanslıydık, Cem Kıvırcık arkadaşımız vardı, Sony ar II siyle bizlere görsel şölenler sundu…..

Bu Bu etkinlik bizlere uyumu öğretti de diyebiliriz… Sevgili Cem kardeşimin her söylediğimize bana uyar abi demesini unutmam….

KARS  tren istasyonuna indiğinizde taksiciler sizleri bekliyor olacak, Kars Tren istasyonunda şehir merkezine 10 TL ödemeniz yeterli olacaktır… Hımm trenden indik nereye gideceğiz   Şaka bir yana biz öğretmen evine Rez yapmıştık kişi başı kahvaltı dahil 45 TL resepsiyonda Ali diye bir arkadaşımız var gayet ilgili ve alakalı, öğretmen evi şehir merkezinde , buda bir avantaj, Bir çok arkadaş yöresel tadlar denemek istedi, bir çoğu hüsran oldu gibi, fakat Kars ta bir yer var ki 15-20 gün önceden rez yapmanız lazım  Hanımeli Kars Mutfağı , her zaman dolu olan bir yer…. Kars Evlerine gittik memnun kalmadık…. yani tavsiye etmiyoruz..  Bize cem kardeşimle esnaf lokantasına gittik    Kaz yiyelim diye düşünüyorsanız kazın 4/1 porsiyonu 60 TL gibi bir fiyat bilginize…..

Kars ta bir gece önce araç organize ettik , daha önce de dediğim gibi 6-7 kişi başladık ama bizimle olmak isteyen dostlarla birlikte 18-19 kişi olduk, bu yüzden minibüs kiralamak zorunda kaldık, minibüs fiyatları bir gün için 400-600 arası fiyat isteniyor…. Biz öncelikle Ani harabelerine gitmeyi tercih ettik, Kars – Ani harabeleri 48-50 Km civarında , 1 saat gibi bir zaman zarfında gidiyorsunuz…. İtiraf etmeliyim ki, Ani harabeleri beklediğimden büyük bir alanda kurulmuş olan bir şehir…. Aniye vardık bizi ilk karşılayan Özel Güvenlik görevlisi olan ismi Oktay olan arkadaş, bize gönüllü rehberlik hizmeti sunmayı teklif etti, iyi ki etmiş, sayesinde bilgi sahibi olduk,

‘Ani bir dünya ama dünya bir Ani değil’  Ani’de şu anda tespit edilen 23 medeniyet yaşamış. Ani üzerinde görebileceğimiz cami, katedral, şapel, kilise, medrese, ateşgede tapınağı gibi 21 eser ayakta bulunmaktadır. Bu eserlerin her biri başka bir medeniyete, başka bir uygarlığa aittir.

Kars fotoğraf çekimi için ideal bir plato ortamı gibi, gökyüzünün maviliği anlatılmaz bir mavi , maviyle beyazın karışımı muhteşem , bu yüzden bol bol foto çekin derim….

 

 

Aniyi gördüğümüz için oldukça memnunuz…..  % 100 görülmesi gereken bir yer…..

 

 

Ani harabeleri önünde el işi ürünler satan çocuklar var, onlardan alış veriş yapmayı unutmayın, 5 TL – 10 TL bir şeyler satıyorlar, alın destek olun, Ani Çocuklarına…

 

Ani harabelerinden ayrılıp Çıldır Gölüne doğru yola çıktık, Ani Harabelerinden çıldır gölü  105 KM civarında 1.5 saat gibi sürüyor, Bütün gezi arabaları Atalayın yeri diye bir yere gidiyor,  Kızak keyfi yapmak isterseniz , 10 -15 TL veriyorsunuz size bir tur attırıyorlar. Atalayın orada balık yemek için saatler önce rendevu almanız gerekiyor…. 25 TL balık, salata vs….  ama bana sorarsanız değmez derim, biz dönüşte Günayın yeri diye bir yerde mola verip yedik. kötü başlayan bir gün, muhteşem bir güne dönüştü, Günay!ın yerine giderken aracımız , başka araca yol verirken, yoldan aşağıya düşüp devrilme tehlikesi atlattık…

 

balık yemek için ana yoldan ayrıldık, aracımız böyle battı  Ne çekici, ne traktör, hiç bir şey çıkaramadı, Uzun zaman burada kalmak zorunda kaldık, Günay’ın yerinde bir gurup erkek sohbet edip oturuyorlardı, meğer evleneceklermiş, bizim gitmemizi bekliyorlarmış, sonra ortam kaynaştı, ve bizler için yerel sanatçı bir abimizi getirdiler, daha sonra danslar, şarkılar türküler gırla gitti.

kez görüntülendi. / -- tarihinde eklendi.

Kategoriler

İlginizi Çekebilir

Etiketler