KAYIP DURUMLARINDA YAPILACAK EYLEMLER | FİRMALAR.NET
KAYIP DURUMLARINDA YAPILACAK EYLEMLER

Ekip Lider kişinin katılan kişilerle ilgili bilgi sahibi olması, araç binişlerinde, mola verişlerinde mutlak kişi sayısı kontrol edilmesi, gerekir….

Öncelikle, eksik kişi için, gerçek bir kayıp olmadığına karar vermek gerekir, buna göre Afad veya Jandarmaya bilgi verilip verilmeyeceğine karar verilir.

 1. Öncelikle kayıp kişinin, ne giydiği, giysileri ayakkabıları vs belirlenmelidir.
 2. Her kayıp için ayrı bir senaryo vardır, Yaşı ve cinsine göre değişiklik gösterir. Arazi konumu, çevre yapısı, mevsim koşulları,
 3. Kayıp kişinin son görüldüğü yerin belirlenmesi, Arama alanı oluşturulması, Bu genellikle kayıp kişinin görüldüğü en son yere dayalı bir dairedir, Arama ilerledikçe, o nokta değişecektir –

ÖRNEĞİN :

Giyim eşyası veya her hangi bir iz boyunca bulunursa. Bu nokta daha sonra bilinen en son konum olup,

 1. Son görülen bir noktaya ve bilinen son bir konuma sahipseniz, kişinin hangi yönde ve ne kadar hızlı yolculuk ettiğine dair makul bir yaklaşım bulacaksınız.

Örneğin kaybolan kişiye ait bir iz bulunduğunu var sayalım, kaybolduğu nokta ile uzaklık mesafesi ve saate baktığımızda kayıp olan kişinin ne kadar yol aldığının anlayıp, buna göre yeni arama alanı oluşturabiliriz.

 1. Durumun ciddiyetine göre jandarma ve afat ekiplerine bilgi verilmelidir…

 

ORMANDA KAYBOLDUNUZ – PANİK YOK 

Özellikle kamp yapılan etkinliklerde , sırt çantasında çok basit malzemelerle hayat seviyeniz bile değişebilir… Belirli uzunlukta bir ip, ayna, çakı, büyük boş çöp torbası vs….

Cep telefonunu mümkün olduğunca fazla kullanmayın ve şarj süresini azaltmayın,  cep telefonu sinyalinden bulunma ihtimalinizin yüksek olduğunu unutmayınız.

Ne olursa olsun ayakkabılarınızı çıkarmayın, hele çoraplarınızı asla…

 

 • Ormanda yürümeye devam etmeyin, çünkü bu sizi daha önce olduğundan daha da şaşırtabilir ve kayıp haline getirebilir. Bulunduğunuz yerde kalma, kurtulma şansınızı artırabilir, çünkü kurtarıcıların önce arayacakları yer olan kayıp olduğunuz yere daha yakın olursunuz
 • Sağlıklı düşünün ve bir plan yapın. Sakin ol ve derin nefes almaya çalış. Açıkça düşünebilirseniz, hayatta kalma şansınız artar. Ayrıca, geceye yakınsa, o ilk gece hayatta kalmak için yapabileceğiniz tüm planlamaya ihtiyacınız olacaktır. Bir plan yapmak, sizi hayatta kalmaya odaklamak ve durumunuz hakkında kendinizi daha iyi hissetmek için size yardımcı olur.
 • Bir barınak kurun. Bu sizi sıcak tutmanıza, uyku için kuru bir yer sağlamanıza ve kendinizi daha güvende hissetmenize yardımcı olur. Barınak, yağmurdan sizi saklamaya ve sizi sıcak ve güvenli tutmaya yetecek kadar özel bir şey olmak zorunda değildir. Bir barınak için yeterli zamanınız yoksa, gece boyunca bir ağacın altında kalmayı deneyin.
 • Ateş yakmak. Bu, yemek pişirmenize, su kaynatmanıza, ısınmanıza ve en önemlisi de vahşi hayvanları uzak tutmanıza yardımcı olacak en önemli adımdır.
 • Yemek ve su kaynakları bulun. Bu adım, hayatta kalmak için de kritik öneme sahiptir. İlk gecenizin ardından hayvan parçaları, yenilebilir bitkiler arayan alanı kontrol etmeniz gerekir (ne olduğunu bilmiyorsanız hiçbir şey yemeyin!)
 • Yardım için Sinyal! Her şeyi adım  adım 1 den -5 e kadar  yaptıktan sonra, Sizi oradan çıkarmamız için herkesi işaret etmeye çalışın. Ateş yakma, telefon etme, bağırma vs….

kez görüntülendi. / -- tarihinde eklendi.